Aktualności


​DZIEŃ FRANKOFONII 2017

Autor: Małgorzata Pawlik-Pszczółka 28.03.2017
Dnia 21 marca 2017 w Kruczku świętowano Dzień Frankofonii. Francuskie atrakcje przygotowały uczennice klasy drugiej pod opieką nauczycielki języka francuskiego pani Jolanty Kaczkowskiej. Wysłuchaliśmy wykładów na temat kultury krajów frankofońskich oraz jej wpływu na kulturę światową. Nie zabrakło również okazji do degustacji rozmaitych potraw kuchni francuskiej, m.in.: quiche lorraine, tarte aux pommes czy sera Tomme de Savoie. Słowem mówiąc, poczuliśmy się, jakbyśmy przez jeden dzień byli w Paryżu:)
więcej

Akademia Młodego Kierowcy

Autor: Aneta Krupiak 27.03.2017
​W dniu 27 marca br. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach przyszli i obecni już młodzi kierowcy wysłuchali trzech prelekcji dotyczących bezpiecznej jazdy i bezpiecznego zachowania się za kierownicą. Prelekcje poprowadzili starszy aspirant Tomasz Bratek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z Wydziału Ruchu Drogowego oraz wykładowcy z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie: wykładowca prawa i nauk humanistycznych dr Sylwia Turzańska i socjolog dr Rajmund Morawski. Uczniowie wysłuchali i przedyskutowali z prelegentami tematy dotyczące psychologicznych aspektów odpowiedzialności w ruchu drogowym, pomocy uczestnikom zdarzeń drogowych i poznali przepisy karne w kontekście problematyki alkoholowej i narkotykowej, związanej z uczestnictwem w ruchu drogowym.
więcej

KOLEJNA SEKCJA SPORTOWA W PRZEDSZKOLU NR 8

Autor: Janina Halama 27.03.2017
​Kilka lat temu, kiedy w przedszkolach działały tzw. zajęcia pozabudżetowe w Przedszkolu nr 8 "Zielony Ogród" z Oddziałami Integracyjnymi prowadzone były zajęcia szachowe. Wracamy do nich- tym razem jako zajęcia dodatkowe bezpłatne. Posiadamy w placówce dziesięć zestawów szachowych, zakupionych w tamtym okresie. Pan Kamil Wilk- nauczyciel naszego przedszkola poprowadzi cotygodniowe zajęcia dla wszystkich chętnych- przyszłych szachistów. W naszej placówce sekcja szachowa to już szósta sekcja sportowa (hokej, piłka nożna, Przedszkoliada, karate, jazda na łyżwach). W czasach, kiedy zbyt wiele bodźców wizualnych, dźwiękowych działa na dziecko, sport jest cennym równoważnikiem harmonijnego rozwoju każdego dziecka.
więcej

UWAGA Niebezpieczne gry w sieci

Autor: Dominika Wiedemann 27.03.2017
Media donoszą o grach, które pojawiły się w sieci i zagrażają bezpieczeństwu, a nawet życiu dzieci oraz nastolatków. Z informacji medialnych wynika, że są one bardzo popularne i wzbudzają zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie podatne na wpływ gry są osoby o niskiej samoocenie, niedostrzegające własnej wartości.
 
więcej

KONFERENCJA AKTYWNI W EDUKACJI

Autor: Elżbieta Dulska 24.03.2017
23 marca w Szkole Podstawowej nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach odbyła się długo przygotowywana i wyczekiwana konferencja AKTYWNI W EDUKACJI, będąca podsumowaniem i uwieńczeniem dwuletniego projektu "Zaprojektujmy naszą szkołę", który realizowaliśmy w ramach programu Erasmus+.
W konferencji wzięło udział ponad 100 osób, w tym licznie przybyli nauczyciele, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół różnych poziomów, pracownicy naukowi, pedagodzy, psycholodzy oraz rodzice. Konferencja w założeniu miała mieć charakter lokalny. Okazało się jednak, że informacja o niej dotarła daleko poza obręb naszego miasta. Takie zainteresowanie bardzo nas cieszy – dowodzi, że program konferencji był na tyle atrakcyjny, by przyciągnąć uczestników z miejscowości zarówno bliższych, jak Piekary Śląskie, Katowice, Jaworzno, Oświęcim, Mikołów, Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec,Trzebinia, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, ale także dalszych, jak Opole, Warszawa i Kraków.
Pani Dyrektor Anna Wolnik przywitała uczestników konferencji myślą Alberta Einsteina "Każdy jest geniuszem, ale gdybyśmy oceniali rybę pod kątem jej umiejętności wspinania się na drzewa, przeżyłaby życie w przekonaniu, że jest głupia" oraz przybliżyła im filozofię pracy naszej szkoły. Następnie przekazała prowadzenie Iwonie Flanczewskiej - Rogalskiej, która z wprawą i dziennikarskim doświadczeniem moderowała część wykładową.
więcej

Porozumienie o współpracy

Autor: Anna Damaschk 23.03.2017
13 marca 2017 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy
pomiędzy Zespołem Szkolno Przedszkolnym nr 4 w Tychach
a Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu .więcej

Owoce i warzywa zawsze w Twojej diecie

Autor: Anna Damaschk 23.03.2017
Zapraszamy do udziału w konkursie :
"Warzywa i owoce zawsze w Twojej diecie"
organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 w Tychach
w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 4


więcej

TVP pomoże uczniom Zespołu Szkół Specjalnych nr 8

Autor: Katarzyna Dolina 23.03.2017
Zespół Szkół Specjalnych nr 8 został beneficjentem 24. akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom” organizowanej przez Telewizję Polską. Nasza szkoła wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie do specjalistycznej wanny do hydromasażu, która będzie wykorzystywana w hydroterapii w ramach innowacji pedagogicznej pn. „Wodny Świat – korygowanie zaburzeń neurologicznych u dzieci autystycznych” i jako jedna z ponad 40 organizacji i placówek w całej Polsce została wytypowana do dofinansowania.
więcej

SZKOLNY MARATON MATEMATYCZNY

Autor: Joanna Loska-Rychlik 21.03.2017
Od 13 marca do 17 marca w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Curie- Skłodowskiej w Tychach odbywał się maraton matematyczny pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Szkoła włączyła się do Ogólnopolskich Dni Matematyki, zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W maratonie brali udział wszyscy uczniowie klas I – VI. Na wszystkich przedmiotach wykonywali zadania matematyczne, rozwiązywali rebusy i krzyżówki matematyczne. Przygotowywali reklamy, przedstawienia i piosenki o tematyce matematycznej. Tworzyli plakaty zachęcające do nauki matematyki. Czytali wiersze o tematyce matematycznej oraz poznawali sylwetki największych matematyków. Wszystkie podjęte działania miały na celu zachęcenie uczniów do nauki matematyki, która jest niezbędna w życiu każdego człowieka.
więcej

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa

Autor: Dominika Wiedemann 21.03.2017

Spotkanie z Gwiazdą

Autor: Anna Damaschk 21.03.2017

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Tychach, ​
w ramach realizowanego projektu " Spotkanie z Gwiazdą"
odbyło się spotkanie z mimem - Ireneuszem Krosnym.
więcej

Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

Autor: Barbara Lach 21.03.2017
​W Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 Gimnazjum nr 8 czworo uczniów uzyskało tytuł Laureata Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w roku szkolnym 2016/2017.

więcej

II Festiwal Nauk Ścisłych

Autor: Barbara Lach 21.03.2017
​Wyjazd na Uniwersytet Śląski w Katowicach w związku
z obchodami święta Liczby Pi, wykład "Świat fraktali", czy warsztaty "Ciekawa chemia" to tylko niektóre atrakcje Festiwalu nauk ścisłych
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2.
więcej